Jak si založit bankovní účet v zahraničí?
Někdy se stane, že si potřebujete založit zahraniční účet. Nejedná se pouze o účet v cizí měně, který je podstatně výhodnější a snazší na založení, ale o účet otevřený v cizím státě. Počítat musíte s vynaložením většího množství času a občasnou cestou na pobočku. Pro založení budete většinou potřebovat platný pas a druhý doklad totožnosti (řidičský nebo občanský průkaz).
Některé zahraniční banky mohou vyžadovat uvedení kontaktní adresy v daném státu. Také byste si měli pro jistotu předem ověřit, že banka umí zasílat autorizační kódy a informační zprávy na české telefonní číslo. Každý stát má trochu jiná pravidla, a zatímco založení účtu v EU je většinou bezproblémové, vzdálenější země mohou mít přísnější kritéria.
V EU je to jednodušší
Jelikož Česká republika je členským státem Evropské unie, můžete si otevřít účet ve všech zemích EU i bez místního občanství. Jediné, co banka může (ale nemusí) požadovat, je potvrzení o pobytu nebo zaměstnání. Banka však nesmí vaši žádost zamítnout jen proto, že máte trvalý pobyt na území jiného členského státu.
Kdy vám tedy banka může otevření účtu odepřít? Zejména v případě, že existuje důvodné podezření, že nejednáte v souladu s předpisy EU ohledně praní špinavých peněz a financování terorismu. Některé banky mohou odmítnout také v případě, že v zemi už máte založený účet u konkurenční společnosti. Pokud si ale budete chtít kromě standardního účtu založit i spořicí, mohou si banky nastavit jakákoliv pravidla.
A co za hranicemi Evropy?
Pokud se rozhodnete otevřít si účet mimo EU, čeká vás komplikovanější postup. Každá země má jiná pravidla, která si musíte nastudovat předem. Někde se téměř nesetkáte s problémy a účet otevřete do pár minut, jiná banka může dělat rozsáhlou prověrku a požadovat desítky dokumentů. Příjemnou zprávou je, že některé zahraniční banky nabízí zřízení účtu online, minimálně jednou se ale budete muset na pobočku dostavit kvůli identifikaci.